روغن شتر مرغ

روغن شتر مرغ Pro Life

تحت نظارت شرکت آلمانی Clivent -LAB

روغن شترمرغ قابل استفاده برای کلیه سنین بوده

و استفاده از آن محدودیت سنی نداردعکس های قلعه رودخان

تلاقی تاریخ و طبیعت بکر در قلعه رودخان.
.
.

زیبایی های جنگل،کوهستان سبز،رودخانه را در کنار اماکن تاریخی یکجا می توانید با سفر به قلعه رودخان تجربه کنید

قلعه رود خان یا قلعه حسام نام قلعه ای تاریخی که در بالای کوهستانی جنگلی و کنار رودخانه ای چشم نواز در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان واقع شده است.

قلعه ای پنهان در دل جنگل و کنار رودی روان
در انتهای معبر و در پس درختان سرسبز ناگهان دو برج سنگی استوانه ای بزرگ کشیده تر از درختان و بخشی از دیوارهای سنگی و بلند در چپ و راست برج ها و در لبه پرتگاه که قسمت هایی از آنها را خزه پوشانده، در دو سوی یک درگاهی با یک در چوبی بزرگ در فرورفتگی قوس دو برج، رخ می نمایند.
بعد از بالارفتن از چند پله بزرگ سنگی مقابل در دژ، که جزو قلعه است و عبور از دروازه و گذر از دالانی سنگی با حدود پنج متر طول با سقف گنبدی مرتفع، دوسکو، با ارتفاع یک متر با دو فرورفتگی به عمق حدود دومتر، دیده می شود، اینجا کف دژ است که با بالاترین نقطه معروف به شاه نشین، صدوده متر اختلاف سطح دارد. در مقابل خود دیواری با سقف گنبدی شکل و شکاف هایی به عرض ۱۵سانت و ارتفاع کمتر از یک متر با کف شیبدار مشاهده می کنی که محل تماشای بیرون دژ و تیراندازی است.

در این دژ شیب کف شکافها زاویه ای مناسب برای دیدبان و یا سربازها فراهم کرده است. که محل هایی برای استقرار سربازان در تمام طول دیوار حریم قلعه و در نقاط مختلف، بصورت انفرادی و یا گروهی تعبیه شده بود. جداره بیرون دیوارها از سنگ و داخل شان از آجرهای مربع شکل با ملات ساروج تشکیل شده است.
به سمت چپ که نگاه کنی برج و باروهایی را می بینی که بصورت پلکانی در پی هم بنا شده اند و با یک نگاه نمای یک مجموعه باشکوه و با عظمت در مقابل دیدگانت نقش می بندد. با بالارفتن از پله ها از مقابل یک یک آنها عبور می کنی و گوشه ای از تاریخ کهن ایران را به نظاره می نشینی. اما به سمت راست که نگاه کنی در نگاه اول قلعه رودخان را همانی به نظر می رسد که در سمت چپ دیدی. اما بنا به توصیه های ایمنی سازمان میراث فرهنگی که بر روی یک تابلو در ابتدای ورود به قلعه مشاهده کردی، برخلاف سمت چپ، با عبور از مسیرهای پرپیچ و خم و پرفراز و نشیب و در سطحی به مراتب وسیع و گسترده تر از آنچه که در ابتدا بود، قلعه رودخان را نظاره خواهی کرد و فراز و فرودهایش را در ذهن به تماشا می نشینی تا ریشه ایران را در تاریخ ببینی.

سابقه تاریخی
قلعه رود خان یا قلعه حسام در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم هجری قمری و در زمان حکومت سلجوقیان در ۲۰کیلومتری جنوب غرقی شهرستان فومن واقع در استان گیلان احداث شد.
این قلعه از بزرگ ترین دژهای نظامی ایران به شمار می رفت و سلاطین اسحاقی که از سال ۵۵۰ تا ۱۰۰۲ هجری قمری بر گیلان غربی حکومت داشتند از این قلعه به خاطر موقعیت مناسب و سوق الجیشی و شرایط اقلیمی خاص استفاده های فراوانی می بردند. بارها آنرا بازسازی کرده و مهم ترین مرکز دفاعی آنها به شمار می رفت.

تجدید بنای قلعه رودخان یک بار توسط حسام الدین امیره دوباج اسحاقی در سال ۹۱۸ هجری قمری آغاز و در سال ۹۲۱ هجری قمری به اتمام رسید. بر روی سر در ورودی ان درج شده است که این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام الدین امیر دباج بن امیر علاءالدین اسحق تجدید بنا شده است. این کتیبه در موزه‌ی گنجینه رشت نگهداری می شود.این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا بنا شده است در کنار این قلعه رود خانه ای که با همین نام جاری است. وچون این قلعه در کنار رود خانه ای بنا شده به نام قلعه رود خان خوانده می شود.

مشخصات قلعه رود خان یا قلعه حسام
این قلعه از سنگ و آجر ساخته شده است. جداره خارجی بنا از سنگ و جداره داخلی آن از آجر و ملات ساروج است. مساحت داخلی قلعه بالغ بر پنج هکتار است. شرق قلعه به نام شاه نشین و غرب آن با نام آسایشگاه افسران شناخته می شود. اختلاف ارتفاع بالاترین نقطه (شاه نشین) با پایین ترین نقطه (درب ورودی) ۱۱۰ متر است. مرمت قسمت میانی قلعه در سال ۱۳۷۷ آغاز شد و تا سال ۸۲ ادامه یافت.

شبکه ایران


برچسب :

پاسخ