روغن شتر مرغ

روغن شتر مرغ Pro Life

تحت نظارت شرکت آلمانی Clivent -LAB

روغن شترمرغ قابل استفاده برای کلیه سنین بوده

و استفاده از آن محدودیت سنی نداردمراکز مشاوره ژنتیک تحت نظارت کدام ارگان دولتی است؟

یک مقام سازمان بهزیستی:
۷۵ درصد مراجعین به مراکز مشاوره ژنتیک ازدواج فامیلی داشته اند
تهران – مدیر کل دفتر پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور گفت : ۷۵ درصد زوج های مراجعه کننده به مراکز مشاوره ژنتیک بهزیستی و مراکز مشاوره تحت نظارت این سازمان ازدواج فامیلی داشته اند.

به گزارش ایرنا دکتر ‘ حبیب الله مسعودی فرید’ روز دوشنبه در میزگرد ‘ نظام سلامت و ژنتیک ‘ دومین کنگره ژنتیک پزشکی ایران میزان بالای ازدواج فامیلی را از چالش های حوزه ژنتیک در کشور عنوان کرد .
وی اظهارداشت : درحال حاضر ۱۶۹ مرکز مشاوره ژنتیک در کشور وجود دارد که از این تعداد ۱۳۲ مرکز غیر دولتی و تحت نظر سازمان بهزیستی و ۳۷ مرکز دیگر به این سازمان تعلق دارند و آمار در ارتباط با ازدواج های فامیلی نیز از مراکز یاد شده به دست آمده است .
فرید گفت: با وجود چالش های ناشی از ازدواج های فامیلی و بیماری های ژنتیکی ناشی از آن برای کودکان حاصل از این ازدواج ها، در بحث توانمند سازی مردم در ارتقا ء سطح اطلاعات و پیشگیری از این ازدواج ها اقدامات لازم انجام نشده است.
وی با بیان اینکه پیشگیری مهم تر از درمان است گفت: به ازای یک واحد هزینه در پیشگیری می توان ۱۵ واحد از هزینه های غیر مستقیم ناشی از بیماری های ژنتیکی صرفه جویی کرد.
وی با اشاره به این مطلب که بسیاری از معلولیت ها اساس ژنتیکی دارند گفت : به عنوان مثال ۵۰ درصد معلولیت های ذهنی و ۵۰ درصد نابینایی ها و ناشنوایی ها اساس ژنتیکی دارند .
دکتر ‘ سوسن اکبراوقلی’ مسوول گروه ژنتیک دفتر پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی نیز که در میزگرد نظام سلامت و ژنتیک کنگره ژنتیک پزشکی ایران سخن می گفت ، اظهارداشت: براساس یک مطالعه طی سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹ که در مراکز مشاوره ژنتیکی دولتی ۲۹ استان کشور انجام شده است، ۹ هزار و ۸۲۵ نفر کم شنوا یا ناشنوا شناسایی شدند.
اکبراوقلی گفت : از این تعداد ناشنوا و کم شنوا ، ۴۶ درصد زن و ۵۴ درصد نیز مرد بودند که ۹۸ / ۴۲ درصد از والدین آنها ازدواج فامیلی درجه داشتند.
وی درباره ازدواج فامیلی درجه یک توضیح داد : به ازدواج دختر عمو – پسر عمو ، دختر خاله – پسر خاله ، دختر عمه – پسر دایی و بالعکس، ازدواج فامیلی درجه یک گفته می شود.
وی همچنین اظهارداشت : طی مطالعه یاد شده ۱۱۸ هزار و ۷۸۶ پرونده مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک دولتی در این استان ها تشکیل شده است که عقب ماندگی ذهنی ، ناشنوایی و هموگلوبینو پاتی ها مثل بیماری تالاسمی سه علل شایع این مراجعه ها به شمار می آمدند.
دومین کنگره ژنتیک پزشکی که امروز در سالن همایش های بیمارستان امام خمینی (ره) گشایش یافت تا فردا ۳۱ خرداد به کار خود ادامه می دهد .

سوال۲۷:مراکز مشاوره ژنتیک تحت نظارت کدام ارگان دولتی است؟

۵۳٫وزارت بهداشت و درمان

۵۴٫سازمان بهزیستی


برچسب :

۲ جواب به 'مراکز مشاوره ژنتیک تحت نظارت کدام ارگان دولتی است؟'

  1. شهریور ۲, ۱۳۹۰ در ۱۰:۲۱ ب.ظ
    mohammad reza m
  2. شهریور ۱۹, ۱۳۹۰ در ۴:۴۹ ق.ظ
    anonymous

پاسخ